Wiosenne klimaty w Parku Kościuszki podczas oprowadzania po Katowicach międzynarodowej grupy ze Szkoły Podst. nr 11 – uczniowie z Polski goszczą młodzież z Hiszpanii, Włoch i Turcji. (7 kwietnia 2022 r.)
Kościół drewniany, zabytkowy z 1510 z wolno stojącą drewnianą wieżą z XVII wieku, okolony drewnianym parkanem, został przeniesiony w 1938 z Syryni i ustawiony w najwyższym punkcie Parku Kościuszki. Poświęcenia kościoła dokonał 18 V 1958 ks. Ignacy Jeż, rektor Niższego Seminarium Duchownego im. św. Jacka w Katowicach, późniejszy biskup koszalińsko-kołobrzeski. Kościół ten stał się ośrodkiem duszpasterskim dla części nowo powstającego osiedla Brynów, przynależącego do parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła. Od 1959 przy kościele funkcje duszpasterskie spełniał osobny rektor. Parafię erygowano 21 II 1981. (źródło: http://www.michal.wiara.org.pl)
Wieża spadochronowa w Katowicach – 35-metrowa stalowa wieża spadochronowa w Katowicach w Parku im. Tadeusza Kościuszki. Do lat 50. XX wieku była wykorzystywana do początkowego szkolenia lotniczego i szkolenia skoczków spadochronowych. Jest to również owiany legendą punkt obrony Katowic, skąd – według rozpowszechnionego przekazu – w pierwszych dniach II wojny światowej harcerze Związku Harcerstwa Polskiego mieli stawić opór wkraczającym do miasta oddziałom Wehrmachtu. Skala oporu i przebieg wydarzeń budzi kontrowersje, a tożsamość obrońców wieży spadochronowej nie została ustalona. Obecnie obiekt jest pomnikiem poświęconym wszystkim obrońcom Katowic, poległym i zamordowanym przez Niemców w 1939. Jest to także jedyna zachowana wieża spadochronowa w Polsce. (źródło: wikipedia)
Pomnik Alpinistów w Katowicach – pomnik, znajdujący się w Katowicach, umiejscowiony na terenie Parku Kościuszki, w sąsiedztwie zabytkowego kościoła św. Michała Archanioła. Obelisk ten upamiętnia tragicznie zmarłych alpinistów – członków katowickiego Klubu Wysokogórskiego. Na pomniku umieszczone zostały nazwiska następujących zmarłych tragicznie w górach alpinistów: – Henryka Furmanika, zmarłego w 1974 roku w Górach Świętego Eliasza w Kanadzie, – Andrzeja Hartmana, zmarłego w 1983 roku w Himalajach (Ganesh II), – Rafała Chołdy, zmarłego w 1985 roku w Himalajach (Lhotse), – Jana Nowaka, zmarłego w 1988 roku w Himalajach (Bhagirathi), – Jerzego Kukuczki, zmarłego w 1989 roku w Himalajach (Lhotse), – Tomasza Kowalskiego, zmarłego w 2013 roku w Karakorum (Broad Peak), – Artura Hajzera, zmarłego w 2013 roku w Karakorum (Gaszerbrum I).
Największy teren parkowy w granicach administracyjnych miasta. Park rozciąga się między ulicami: T. Kościuszki, Mikołowską i Górnośląską. Zajmuje powierzchnię 72 ha. Dzięki swej lokalizacji na skraju centralnych dzielnic miasta należy do najchętniej odwiedzanych terenów rekreacyjnych. Stylistyką nawiązuje do ogrodów – parków angielskich, co podkreśla charakter alei róż, a poprzez rozwiązania kompozycji kwiatowych na klombach i pergolach do ogrodów klasycznych. Wzdłuż ul. Kościuszki rosną rododendrony i azalie. Pierwotny drzewostan parku stanowią głównie brzozy i sosna. Mniej licznie występują zasadzone w późniejszym czasie: grab, buk, lipa drobnolistna, klon pospolity, jawor, czeremcha pospolita, trzmielina pospolita i kalina koralowa oraz gatunki obce: tuja, katalpa, topola, pęcherznica, złotokap, laurowiśnia, wiśnia piłkowana z Chin i inne. W sumie ponad 90 gatunków i odmian drzew i krzewów. Po zmroku park oświetlają stylowe latarnie. Na zdjęciu: Galeria rzeźby plenerowej, dzieła twórców regionu: Zygmunta Brachmańskiego, Augustyna Dyrdy, Joachima Krakowczyka, Piotra Latoska, Józefa Marka, Jacka Sarapaty, Andrzeja Szczepańca (źródło: wikipedia.pl)